Badatelský kroužek

Malá ukázka z badatelského kroužku. První hodina se nesla v duchu tajemna, neviditelného písma a vodoznaku. Za pomoci jednoduchých organických látek jako bylo mléko nebo citronová šťáva. Dnes děti pozorovaly proměny podzimní přírody, které byly spojeny se sběrem listů pro naše další bádání. Pozorovali jsme žilnatinu listů, udělali jsme její frotáž. Pak jsme z listů získávali jejich „kostřičku“ a na závěr si na příště připravili výluh barev z listů.

ŘÍJEN V ŠD

“ Máme rádi zvířata a podzim “

• Učíme se poznávat zvířata, péče o zvířata;
  • Vyrábíme zdravé pamlsky pro pejsky a kočičky;
  • 2.10. Světový den hospodářských zvířat – návštěva farmy (výlet -termín bude upřesněn);
  • 4.10. Mezinárodní den zvířat – tvoříme, malujeme, vyrábíme;
  • 14.10. Beseda – O psech ze Širokadaleka Canisterapie – školní přednášky, team-buildingy (sirokodaleko.cz) ;
  • Četba – Bajky, pohádky o zvířátkách;
  • Pozorujeme proměny přírody- podzim;
  • Podzim v zahradě – modelujeme ovoce a zeleninu, poznáváme podle chuti, hmatu a vůně;
  • Vycházka do lesa, stavba domečků z přírodnin – soutěž;
  • Podzimní slavnosti – Halloween;

Veselé zoubky

Žáci prvního až třetího ročníku se letos zapojili do preventivního programu „Veselé zoubky“. Jak jeho název napovídá tématem je správná péče o zuby a prevence vzniku zubního kazu. Všichni si přece přejeme, aby naše děti byly zdravé, šťastné a měly co nejčastější důvod k úsměvu, ve kterém jim nebude bránit bolavý zoubek nebo třeba strach ze zubního lékaře!

Tvoření venku

Konečně nám přeje počasí a mohli jsme se vydat do přírody tvořit naše oblíbené obrazy z přírodních materiálů. Děti v rámci výuky výtvarné výchovy tvořily zajímavé obrázky z nalezených přírodnin. Vymýšlely, sbíraly, kombinovaly a nakonec se podařilo vytvořit pěkná dílka.

Měsíc květen

• Květen (knižně a archaicky Máj) je pátý měsíc gregoriánského kalendáře
  • Má 31 dní
  • Měsíc květen je spojen s lidovými oslavami, např. stavění májek nebo pálení čarodějnic
  • Květen je považován za měsíc lásky
  • 1. května je mezinárodní Svátek práce
  • Druhou květnovou neděli se slaví Den matek
  • 8. května je Den vítězství
  • Květnové svátky a tradice naleznete ZDE
  • Májové lidové zvyky ZDE
  • Stavění májky ZDE

Znáš nějaké květnové lidové pranostiky?

• Jsou-li v květnu časté bouřky, bude chladné léto.
  • Studený máj – v stodole ráj.
  • Jestli v máji neprší, červen to dovrší.
  • Když se v máji blýská, sedlák si výská.
  • Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem, máj – vyženem kozy v háj.