Svatý Martin

Každoročně se na svátek sv. Martina těší především děti, které očekávají první sněhovou nadílku. Ve škole a školní družině to bylo opravdu MARTINSKÉ. Převyprávěli jsme si legendu o sv. Martinovi v podobě loutkové pohádky. Poté jsme zmínili a snažili se vysvětlit pranostiky, které jsou s tímto datem spojené: Na svatého Martina, kouřívá se z komína, na svatého Martina bývá dobrá peřina. Svatý Martin přijíždí na bílém koni. V neposlední řadě nechyběla ani písnička o Martinovi na bílém koni s tvořivou částí.  A teď můžeme ten sníh čekat každým dnem, když jsme si ho tak pěkně přivítali.

Listopad ve školní družině

Barevný podzim

• Poznáváme plody podzimní přírody;
  • Podzim v zahradě – modelujeme ovoce a zeleninu, poznáváme podle chuti, hmatu a vůně;
  • Bramboriáda – týmová soutěž školní družiny;
  • Sběr kaštanů, žaludů a šípků – vyrábíme zvířátka, korále, podzimníčky;
  • Otisky listů, koláže, tvoření s přírodninami;
  • Pranostiky, podzimní počasí;
  • 16. 11. Den poezie – čteme a učíme se básničky o podzimu, soutěž v recitaci;
  • Povídáme si – Jak se zvířátka připravují na zimu;

Badatelský kroužek

Malá ukázka z badatelského kroužku. První hodina se nesla v duchu tajemna, neviditelného písma a vodoznaku. Za pomoci jednoduchých organických látek jako bylo mléko nebo citronová šťáva. Dnes děti pozorovaly proměny podzimní přírody, které byly spojeny se sběrem listů pro naše další bádání. Pozorovali jsme žilnatinu listů, udělali jsme její frotáž. Pak jsme z listů získávali jejich „kostřičku“ a na závěr si na příště připravili výluh barev z listů.

ŘÍJEN V ŠD

“ Máme rádi zvířata a podzim “

• Učíme se poznávat zvířata, péče o zvířata;
  • Vyrábíme zdravé pamlsky pro pejsky a kočičky;
  • 2.10. Světový den hospodářských zvířat – návštěva farmy (výlet -termín bude upřesněn);
  • 4.10. Mezinárodní den zvířat – tvoříme, malujeme, vyrábíme;
  • 14.10. Beseda – O psech ze Širokadaleka Canisterapie – školní přednášky, team-buildingy (sirokodaleko.cz) ;
  • Četba – Bajky, pohádky o zvířátkách;
  • Pozorujeme proměny přírody- podzim;
  • Vycházka do lesa, stavba domečků z přírodnin – soutěž;
  • Podzimní slavnosti – Halloween;

Veselé zoubky

Žáci prvního až třetího ročníku se letos zapojili do preventivního programu „Veselé zoubky“. Jak jeho název napovídá tématem je správná péče o zuby a prevence vzniku zubního kazu. Všichni si přece přejeme, aby naše děti byly zdravé, šťastné a měly co nejčastější důvod k úsměvu, ve kterém jim nebude bránit bolavý zoubek nebo třeba strach ze zubního lékaře!

Tvoření venku

Konečně nám přeje počasí a mohli jsme se vydat do přírody tvořit naše oblíbené obrazy z přírodních materiálů. Děti v rámci výuky výtvarné výchovy tvořily zajímavé obrázky z nalezených přírodnin. Vymýšlely, sbíraly, kombinovaly a nakonec se podařilo vytvořit pěkná dílka.